Hannah appointed Governor of Queensland

Air Marshal Sir Colin Hannah had completed only two years of an expected three-year term as Chief of the Air Staff (CAS) when it was announced in January 1972 that he would be the next Governor of Queensland––the first RAAF member appointed to such a position. He was sworn in on this day and served until March 1977. Created KBE in 1971, while still CAS, he was also appointed KCMG in 1972 and KCVO in August 1977. His term as Governor was notable for the views he aired at a Brisbane Chamber of Commerce luncheon in October 1975 on the ‘fumbling ineptitude’ of the Whitlam Labor Government for placing Australia in a parlous economic state. Considering that he lacked political impartiality, the Commonwealth Government advised the Queen to revoke his dormant commission to serve as administrator in the absence of the Governor-General. He died in May 1978 at Surfers Paradise, Queensland.

Air Force Logo
AIR AND SPACE POWER FOR AUSTRALIA'S SECURITY